Domain ve Hosting Nedir?

Domain ve Hosting Nedir?

Web siteleri, e-postalar ve çok daha fazlası, düzgün çalışması için hem etki alanı hem de barındırma gerektirir. Ancak alan adı ve barındırma nedir?

Etki Alanı (Domain) Nedir?

Alan adı, web sitenizin benzersiz adresi veya adıdır. Üç ana bölüme ayrılabilir:

    • Web sitesinin adı: Bu, web sitenizin benzersiz adresi veya adıdır, örneğin “google.com”.
    • Üst düzey etki alanı: Bu, web siteniz için genel sınıflandırmadır (.com, .net veya .org gibi).
    • İkinci düzey etki alanı: Bu, alan adının ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilen kısmıdır. Örneğin, “ABC” adlı bir şirket, “abc.com” alan adını web sitelerinin adresi olarak kullanmak üzere kaydedebilir.

Barındırma (Hosting) Nedir?

Barındırma, web sitenizin dosyalarının depolandığı fiziksel alandır. Web sitenizin verilerini ve bilgilerini barındıran ve web sitenizin ziyaretçilerinin bunlara erişmesini sağlayan bir sunucudur.

Web sitelerinin internette görünür olabilmesi için alan adı için hosting konfigüre edilmiş olması gerekir. Tüm sunucular internete bağlıdır ve hosting firmaları tarafından sunulmaktadır.

Çözüm

Etki alanı ve barındırma, tüm çevrimiçi projeler için gereklidir. Alan adı, web sitenizin benzersiz adresidir ve barındırma, web sitenizin verileri ve bilgileri için fiziksel alandır. Bu unsurların her ikisi olmadan web siteleri, e-postalar ve diğer çevrimiçi projeler düzgün çalışamaz.

“Domain ve Hosting Nedir”

Internet üzerinde müşterilerinize erişim sağlamak için, interneti kullanacak olan herkesin dikkate almak zorunda olduğu iki unsurdan bahsediyoruz. Domain ve hosting çifti her web sitesi için olmazsa olmazdır.

Uzun süren bir toplantı sonrasında alınan tasarım ve web geliştirme projesinin basit ve güvenli bir şekilde yayınlanması için, 2 önemli şeyin mevcut olması gerekmektedir. Bunlar domain adı ve hostingdir.

Domain adı, internet üzerinde bir isimdir. Bir domain adının sahibi, domain web yayıncıları (Registrars) aracılığıyla beraber kendi web sitesini oluşturabilir. Bu, ne yeni bir web sitesi oluşturmak, ne de bir web sitesinin başka bir domain adı altında taşınması için gereklidir.

Hosting ise, özel veya genel kullanılan bir sunucuya yüklenen web sayfalarının barındırılma sürecidir. Web sitesi, DNS (Domain Name System) sunucusu ile bağlıdır ve web sitesindeki bilgiler, diğer sayfalardan çekilerek, kullanıcı istemcisinin ekranına gösterilir.

Domain ve hosting iki farklı hizmet olarak daha önce yapılmış olsa da, birlikte çalışmaları önerilmektedir. Domain ile hosting arasında doğru bir ilişki söz konusu ise, her ikisi de belirli bir süre için satın alınmalıdır. Ancak, domain alımının süresinin, hosting süresinden daha uzun olduğu unutulmamalıdır.

Domain ve hosting, web sitesi oluşturmak için olmazsa olmaz unsurlardır. Doğru ilişki ve süreyi dikkate alarak, web siteniz bu iki unsurdan faydalanarak kolaylıkla geliştirilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>