Kali Linux whatweb Kullanımı


Kali Linux nedir?

Kali Linux, Offensive Security tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir linux dağıtımıdır. Ağ güvenliği ve adli bilişim için güvenli, güvenilir ve güçlü bir platform olarak tasarlanmıştır.

WhatWeb nedir?

WhatWeb, Kali Linux projesinin bir parçası olarak geliştirilmiş bir web uygulama tarayıcısıdır. Oluşturmak için hangi web teknolojilerinin kullanıldığını öğrenmek için web uygulamalarını tarar.

Kali Linux ile WhatWeb Kullanımı

WhatWeb'i Kali Linux ile kullanmak oldukça basittir. İlk olarak, bir terminal penceresi açmanız ve şunu yazmanız gerekir:

sudo whatweb

Bu, tüm web sitesini sizin için tarar. ile hedef web sitesini de belirleyebilirsiniz. -u seçenek, örneğin

sudo whatweb -u example.com

WhatWeb, uygulamada kullanılan aşağıdaki web teknolojilerini tespit edecektir:

  • Web sunucusu
  • CMS (İçerik Yönetim Sistemi)
  • Dil
  • Veri tabanı
  • JavaScript Kitaplıkları

Diğer seçenekler

WhatWeb kullanılırken diğer seçenekler belirtilebilir. Örneğin, -v seçeneği, kullanılan web teknolojileri hakkında daha fazla bilgi gösterecek ayrıntılı çıktı verecektir. bu -R seçeneği, WhatWeb'in bir web sitesinin dizin yapısı aracılığıyla tekrarlanmasını ve bulabildiği her sayfayı taramasını sağlayacaktır. bu -T seçeneği, tarama sırasında kullanılacak iş parçacığı sayısını belirlememizi sağlar.

Çözüm

Kali Linux WhatWeb, web uygulamalarını taramak ve kullandığı web teknolojilerini tespit etmek için kullanışlı bir araçtır. Seçenekleri, taramayı kullanıcının ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirmek için kullanılabilir. Bugün, en yaygın Web sunucularının ve Web sitelerinin büyük çoğunluğuna erişebilmek için kullanılan Kali Linux “Whatweb” özelliği hakkında sizlerle iletişime geçiyoruz. Whatweb, etkili ve kullanışlı bir araç olarak, kullanıcıların karşılarına çıkan sitesini ne tür bir yapıya sahip olduğu gibi bir çok bilgi Sunabiliyor.

Whatweb, kullanıcıya web sayfalarında kullanılan teknolojilerin tipini ve versiyonunu saptamak için kullanılan bir Open Source aracıdır. Örneğin, sayfaya yerleştirilen CMS, sunucu ve diğer teknolojilerin tam bir listesini, bu listeye tam erişim sağlar. Başka bir müstesna, kullanıcının hangi web sitesinin ne tür bir içeriğin genel bakışını elde ettiği hakkında özet bilgiler sunar.

Whatweb, siteleri tarayarken bir çok işlevselliğe sahip bir teknoloji taramaya yardımcı olur. Bu, becerilerinden biri olan harita çizme işlevselliğiyle de dikkat çekiyor. Bu işlev, Whatweb, bir siteyi çözümledikten sonra gezilecek tüm URL’leri analiz edebilmesini ve sonuçta oluşan bağlantı İmleci haritasını oluşturmasını sağlıyor.

Kali Linux’un Whatweb yardımıyla Web sitelerinde yoğunlaşma, kullanıcıların şüpheli içerik olmadığını garanti edebilmek için faydalı olabilir. Bu nedenle, kullanıcıların sitelerinin güvenli olduğundan emin olmak isteyen kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Sonuç olarak, Whatweb aracının kullanımı ile stok özelliklerinin bir normal arama motorunun sağlayamayacağı ani raporlar alınabilir. Kali Linux kullanıcılarına önerilen bu harika aracın tüm faydalarından tam olarak faydalanmalarını mümkün kılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>